Změna velikosti písma

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktuálně > Paliativní péče

Paliativní péčeV závěru života má každý právo se sám rozhodnout, kde a jak by chtěl své poslední chvíle života dožít. Většina z nás by chtěla být ve svém domácím prostředí v blízkosti svých nejbližších. Mnohdy však naše plány překazí nemoc, která si může vyžádat dlouhodobou léčbu nebo hospitalizaci v nemocnici. Nemoc se může stát nevyléčitelnou a i při opakovaném pobytu v nemocnici a snaze lékařů člověka uzdravit se vyčerpají veškeré možnosti léčby, které by vedly k uzdravení. Člověk se tak dostává do poslední fáze svého života. V takovém případě je vhodné zavést paliativní péči.

Paliativní péče se zaměřuje na komplexní přístup ke člověku s nevyléčitelnou chorobou v pokročilém nebo terminálním stádiu a jeho rodině. Má za cíl tišit bolest nejen fyzickou, ale i psychickou a zohledňuje i sociální a spirituální potřeby nemocného člověka.

Od letošního roku SENIOR centrum Blansko realizuje projekt Podpora paliativní péče v sociálních službách ze stejnojmenného dotačního programu Jihomoravského kraje na zavedení a poskytování paliativní péče v našem zařízení.

V rámci tohoto projektu jsme navázali spolupráci s Mobilním hospicem sv. Martina Oblastních charity Blansko. Pokud u našeho uživatele dojde vlivem závažného onemocnění ke zhoršení zdravotního stavu, praktický lékař jej doporučí lékaři mobilního hospice - paliatrovi. Ten odborně posoudí dle stanovených kritérií zdravotní stav a eventuálně zavede paliativní péči, vše se souhlasem uživatele. Rovněž poskytne uživateli a jeho rodině veškeré informace ohledně nastavení plánu péče. Odborně proškolený personál našeho domova společně se zdravotními sestrami z mobilního hospice zajišťují uživateli komplexní paliativní péči. Paliatr navštěvuje uživatele pravidelně jedenkrát týdně a dle zdravotního stavu upravuje medikaci a plán péče. Mobilní hospicový tým včetně lékaře je nám k dispozici 24 hodin denně, což je pro nás velkou výhodou a podporou.

V neposlední řadě je velice důležitá spolupráce s rodinou. Svého blízkého mohou doprovázet, být mu oporou a zpříjemnit mu jeho poslední chvíle. Samozřejmostí je také setkání s farářem, pokud si tak náš uživatel přeje.

Paliativní péče byla v našem domově prozatím zavedena u dvou našich uživatelek. Mohly dožít důstojně a klidně v prostředí, které dobře znaly, a za podpory své rodiny.

 

Darina Matijková
koordinátorka paliativní péče